2017 Council Committees

Deputy Reeve – Larry Wallac

Budget Committee – 3 councillors –  Cyril Druwe, Larry Wallace, Scott Phillips

Equipment/Machinery4 councillors – Russell Thiessen, Stan Cochrane, Dave Roulette, Larry Wallace

Finance Committee – 2 councillors – Cyril Druwe, Larry Wallace

Municipal Buildings – 5 councillors – Scott Phillips, Larry Wallace, Cyril Druwe, Stan Cochrane

Personnel and Policy – 3 councillors – Cyril Druwe, Larry Wallace, Russell Thiessen

Waste Disposal Sites and Recycling Program – 3 councillors – Mark Houston, Dave Roulette, Rick Gabrielle

Workplace Health & Safety – 3 councillors – Scott Phillips, Mark Houston, Stan Cochrane

Animal Control Officer & By-Law Enforcement Officer – Dale Hrynko

Assiniboine River Basin Initiative – 1 councillor – Stan Cochrane

Assiniboine Valley Producers – 1 councillors – Stan Cochrane

Dennis County Planning District – 2 councillors – Wilson Davis, Scott Phillips

Emergency Plan – 2 councillors – Rick Gabrielle, Mark Houston, Cyril Druwe (Alternate) 

Fern Valley Recreation – 1 councillor – Scott Phillips , Cyril Druwe (Alternate)

Oak Lake District Arena Board – 2 councillors – Russell Thiessen, Dave Roulette

2 citizens at large – Rural-Travis Wallace, Urban –

Oak Lake Aquifer Management Advisory Board – 1 councillor – Scott Phillips, Wilson Davis (Alternate)

Oak Lake Cemetery Committee – 1 councillor – Dave Roulette

Oak Lake Community Hall Reno Committee – 3 councilors – Stan Cochrane, Larry Wallace, Dave Roulette

Oak Lake Lions Members – Garnet Gompf, Garry Gardiner

Ag Society Members – Kyle Cochrane

Oak Lake Handi-Van Committee – 1 councillor – Dave Roulette

Oak Lake Regional Community Development Board – 3 councillors – Russell Thiessen, Dave Roulette, Mark Houston

Oak Lake – Sifton Fire Board – 4 councillors – Mark Houston, Russell Thiessen, Dave Roulette, Stan Cochrane

Oak Lake SOS Lighthouse Program – 1 councillor – Larry Wallace

Oak Lake Water & Fish Enhancement Committee – 2 councillors – Rick Gabrielle, Cyril Druwe

Oil Producing Municipalities Committee – 1 councillor – Rick Gabrielle, Cyril Druwe ( Alternate)

Pipestone-Albert Fire Board – 1 councillor –Wilson Davis, Rick Gabrielle (Alternate)

Pound Keepers: West ½ -Rick Gabrielle East ½ -Louis Vachon

Prairie Mountain Health Committee – 1 councillor –  Russell Thiessen

RCMP Community Safety Committee – 1 councillor – Cyril Druwe

Resort Committee – 2 councillors – Rick Gabrielle, Stan Cochrane, 

SAIL Seniors Access to Independent Living BoardCitizen at Large – Nora Gompf

Seniors Organized Services – 1 citizen appointee – Susan Peloquin

Sifton Recreation Board 3 councillors – Larry Wallace,  Dave Roulette    3 Citizens at Large – Kendra Stothers, Hillary Griffith

Southwest Weed District – 2 councillors – Larry Wallace, Wilson Davis

South West Flood Strategy Committee – 2 councillors – Cyril Druwe, Larry Wallace

Souris Medical Recruitment and Retention – 1 Councillor –  Cyril Druwe 

Souris Vet Clinic – 1 councillor -Scott Phillips, Cyril Druwe (Alternate)

Virden & Area Medical Recruitment and Retention – 1 Councillor – Russell Thiessen

Citizen at large-Margaret Foy

Virden Employment Skills Centre – 1 councillor – Rick Gabrielle, Mark Houston (Alternate)

Virden Vet Clinic – 1 councillor –  Rick Gabrielle, Larry Wallace (Alternate)

Water & Sewer – 2 councillors – Larry Wallace, Mark Houston

West Souris River Conservation District – 1 councillor – Wilson Davis, Plum North District – Scott Phillips

3 citizen appointees – Richard Thiry, Lloyd Atchison,