2020 Council Committees

Deputy Reeve – Larry Wallace
Budget Committee – 3 councillors -  Cyril Druwe, Larry Wallace, Scott Phillips 
Equipment/Machinery4 councillors - Russell Thiessen, Stan Cochrane, Dave Roulette, Larry Wallace 
Finance Committee – 2 councillors - Cyril Druwe, Larry Wallace
Municipal Buildings – 5 councillors – Scott Phillips, Larry Wallace, Cyril Druwe, Stan Cochrane
Personnel and Policy – 3 councillors - Cyril Druwe, Larry Wallace, Russell Thiessen
Waste Disposal Sites and Recycling Program – 3 councillors – Mark Houston, Dave Roulette, Rick Gabrielle
Workplace Health & Safety – 3 councillors – Scott Phillips, Mark Houston, Stan Cochrane
Animal Control Officer & By-Law Enforcement Officer – Dale Hrynko 
Assiniboine River Basin Initiative – 1 councillor – Stan Cochrane
Assiniboine Valley Producers – 1 councillors – Stan Cochrane 
Dennis County Planning District – 2 councillors - Wilson Davis, Scott Phillips
Emergency Plan - 2 councillors - Rick Gabrielle, Mark Houston, Cyril Druwe (Alternate) 
Fern Valley Recreation – 1 councillor – Scott Phillips , Cyril Druwe (Alternate)
Oak Lake District Arena Board – 2 councillors - Russell Thiessen, Dave Roulette
  2 citizens at large – Rural-Travis Wallace, Urban – 
Oak Lake Aquifer Management Advisory Board – 1 councillor – Scott Phillips, Wilson Davis (Alternate) 
Oak Lake Cemetery Committee – 1 councillor – Dave Roulette
Oak Lake Community Hall Reno Committee - 3 councilors - Stan Cochrane, Larry Wallace, Dave Roulette
Oak Lake Lions Members - Garnet Gompf, Garry Gardiner
Ag Society Members - Kyle Cochrane
Oak Lake Handi-Van Committee – 1 councillor – Dave Roulette 
Oak Lake Regional Community Development Board – 3 councillors – Russell Thiessen, Dave Roulette, Mark Houston
Oak Lake – Sifton Fire Board – 4 councillors - Mark Houston, Russell Thiessen, Dave Roulette, Stan Cochrane
Oak Lake SOS Lighthouse Program – 1 councillor – Larry Wallace 
Oak Lake Water & Fish Enhancement Committee – 2 councillors – Rick Gabrielle, Cyril Druwe
Oil Producing Municipalities Committee – 1 councillor – Rick Gabrielle, Cyril Druwe ( Alternate)
Pipestone-Albert Fire Board – 1 councillor –Wilson Davis, Rick Gabrielle (Alternate)
Pound Keepers: West ½ -Rick Gabrielle East ½ -Louis Vachon

Prairie Mountain Health Committee – 1 councillor –  Russell Thiessen
RCMP Community Safety Committee – 1 councillor – Cyril Druwe
Resort Committee – 2 councillors - Rick Gabrielle, Stan Cochrane, 
SAIL Seniors Access to Independent Living BoardCitizen at Large - Nora Gompf
Seniors Organized Services – 1 citizen appointee - Susan Peloquin
Sifton Recreation Board 3 councillors - Larry Wallace,  Dave Roulette    3 Citizens at Large - Kendra Stothers, Hillary Griffith

Southwest Weed District – 2 councillors – Larry Wallace, Wilson Davis

South West Flood Strategy Committee – 2 councillors – Cyril Druwe, Larry Wallace

Souris Medical Recruitment and Retention – 1 Councillor –  Cyril Druwe 

Souris Vet Clinic – 1 councillor -Scott Phillips, Cyril Druwe (Alternate)

Virden & Area Medical Recruitment and Retention – 1 Councillor – Russell Thiessen

Citizen at large-Margaret Foy

Virden Employment Skills Centre – 1 councillor – Rick Gabrielle, Mark Houston (Alternate)

Virden Vet Clinic – 1 councillor –  Rick Gabrielle, Larry Wallace (Alternate)

Water & Sewer – 2 councillors – Larry Wallace, Mark Houston

Watershed Districts – Little Souris – Russell Thiessen – Dennis Griffith: Pipestone Creek – Scott Phillips, Rick Gabrielle (Alternate) – Richard Thiry/Stoney Creek – Wilson Davis, – Lloyd Atchison, Allistair Hagan